Sposoby tworzenia postaw


Przyjmuje się, że postawy mogą powstawać:
na bazie przekonań
na bazie emocji
jako efekt zachowania.

Na bazie emocji
Postawa może tworzyć się na bazie emocji, bez pośrednictwa wiedzy. Emocje mogą powstawać na bazie warunkowania klasycznego lub efektu ekspozycji.
Przykładem mogą być badania Zajonca na temat tego, że człowiek nie zawsze wie, dlaczego mu się coś podoba lub lubi to co lubi.  Psycholog pokazywał serię ideogramów. W pierwszej serii niektóre z nich były eksponowane kilka razy. W drugiej serii pokazywano też te idiogramy, które pokazywano przy pierwszej. Okazało się, że idiogramy, które eksponowane były kilka razy, podobały się bardziej.

Kolejnym przykładem postawy utajonej mogą być następne badania psychologa z idiogramami, ale tym razem przed każdym z nich pokazywano bodziec podprogowy (wesoła/smutna twarz). Okazało się, że bardziej podobają się idiogramy, które poprzedzone były wesołą twarzą,

Jako efekt zachowania
Postawa może być również bezpośrednim efektem zachowania. Ludzie wnioskują czasem o swoich postawach z obserwacji własnego zachowana (np. jeśli coś często jemy to nabieramy przekonania że to lubimy), rozpoznajemy swoja postawę poprzez obserwacje własnego zachowania, np. palę, więc lubię palenie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz